OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

*Hobbychov trpasličích králikov Azalka*

Prirodzený pohyb

Prirodzený pohyb králika

 Králiky sú vo voľnej prírode neustále v pohybe či šantia na rozľahlých lúkach alebo sa len premiestňujú za potravou.Mali by sme si z nich brať príklad pre naše domáce králiky!

Tu je niekoľko tipov ako zlepšiť život vášmu zajkovi:

image

 

VODENIE KRÁLIKA:

 Vôdzka:

image

  klasická vôdzka:

 Materiál: bývajú vyrobené z rôznych materiálov 

NYLON: ľahko sa udržuje,je pevný, dlhšie vydrží

BAVLNA: udržuje sa trochu ťažšie pretože nečistoty do nej vsiaknu, dobre sa prispôsobí telu králika, je poddajná

SEMIŠ:

Zapínanie:

Je to najdôležitejšia vec na samotnom postrojčeku.

Dôležité je, aby ste si v obchode vyskúšali či sa vám pohodlne rozopína. V prípade keď budete potrebovať králika rýchlo odopnúť z postrojčeka je najlepšie spraviť to rýchlo a nie sa piplať s odopnutím ťažkého alebo nepoddajného mechanizmu.

 

Hrúbka:

Tak ako u všetkých zvierat, aj tu platí:

čím tenší postrojček, tým viac pôsobí tlak.

Tenké postrojčeky: nevhodné do rúk neskúsených detí alebo ľudí ktorý silno králika ťahajú pretože tenká plocha menej rozkladá tlak, pôsobí pri silnom potiahnutí na malú plochu dosť ostro. ČÍM TENŠIE TÝM OSTREJŠIE

Hrubšie postrojčeky: najlepšia voľba pre mladé králiky ktoré sa len privykajú na obojok alebo králiky ktoré zvyknú len tak vyštartovať z miesta, pre nasjúsené deti...

hrubšia plocha rozloží tlak čo najviac a tým ho aj zmierni. Čiže hrubší postrojček je na začiatok najlepší!

čím väčšia plocha tým jemnejšia

 

Nastavenie postrojčeka:

MLADÝ KRÁLIK: mladý králik ktorý ešte nie je zvyknutý na tlak v týchto miestach potrebuje trochu voľnejšie nastavenie aby sa hneď zo začiatku nezľakol.Po čase ako si začne zvykať môžte pomaly priťahovať.

Všeobecne by ste mali vôdzku najprv iba v rukách približne nastaviť na miery vášho králika, po nasadení po prípade povoľte alebo pritiahnite. Nemali by ste zaťahovať príliž.

Pod remienok by sa vám mal ľahko vojsť palec. Pokiaľ ste vôdzku nastavili, a nasadili králikovi a vidíte na vašom králikovi že len sedí a nehýbe sa alebo chrčí,dychčí- rozhodne povoľte !! 

 

Vestičky na suchý zips:

image

 

 Pozitíva: 

-vyzerajú veľmi pekne (dajú sa farebne zladiť)

-celkom ľahko sa udržujú

-zakrývajú citlivú oblasť králika za ušami

-vhodné sú aj na prepravu králika

- dajú sa nasadiť aj na základnú vôdzku

 

Negatíva:

- hrubé zapínanie na suchý zips môže králikovi vadiť alebo ho tlačiť

-suchý zips po čase prestane lepiť a dokáže sa odlepovať aj sám, takže králikovi ktorému neveríte na 100% nie je vhodné dávať túto vestičku samú pretože sebou môže trhnúť, vestička sa rozopne a váš nový ušiak môže ujsť

- nevedia sa prispôsobiť králičiemu telu tak dobre ako tenké postrojčeky

 

Obojok:

obojky (iba okolo krku) na králikoch nevídame skoro vôbec.

Ale pokiaľ cestujete s králikom (v prepravke) tak sú jednoznačne najvhodnejšie pretože králika vôbedz neobmedzujú. Pokiaľ idete na vychádzku a máte králika ku ktorému máte úplnú dôveru, ktorého úplne poznáte- tak si môžte dovoliť vybrať sa na vychádzku len s takýmto jednoduchým obojkom. Tieto obojky sú taktiež vhodné do prírody kde je pokoj. A tak si môžte užívať pohľad na vášho šťastného králika ktorý len na jednoduchom kuse nylonového špagátiku behá po lúke! 

image

 

Tak je to tu!

Máte svojho králika na dobre nastavenom obojku. Teraz nastala otázka- kam sa vybrať?

Záhrada:

pokiaľ máte bezpečnú veľkú záhradu tak je najvhodnejšie ísť na prvú vychádzku tam. S králikom sa na vôdzke spoznáte, naučíte sa predvídať jeho pohyby, povoľovať a priťahovať vôdzku, uvidíte akého je temperamentu. Ale králik ktorý v záhrade len sedí namieste a vyzerá že ani nevie čo má robiť rozhodne nie je lenivý!!Starala som sa o králika ktorého majitelia  celoročne zavierali v malej klietke plnej plastových vecí a  s tvrdou podstielkou takisto na prísnej diéte! keď k nám na týždeň prišiel a vzala som ho von na záhradu vizeral že ani nevie čo je to púpava! Len sedel na mieste a vyplašene sa na všetko pozeral. O pár dní som ho vzala do lesa na dlhú vôdzku a s tej vyplašenej myši sa stal zajac s kopou elánu, behal hrabal- konečne sa mohol zašpiniť, skrátka videla som že sa mu to páči.

image

 

LES:

Najvhodnejšie miesto na prechádzku. Pokiaľ sa teda nebojíte že váš zajo chití kliešťa.. V lese si králik cvičí svoje prirodzené inštinkty, učí sa mnoho vecí, mnoho zvukov. V lese sa môžte naplno sústrediť a naučíte sa predvídať králikove pohyby, pri prekonávaní rôznych prekážok(potok,spadnutý strom, blato..) vám králik začne dôverovať. V prípade že sa stane že králik vám doma ujde- tak sa nemusíte strachovať že neprežije- pretože ste si prirodzený život chodili skúšať do lesa a králik je viac zocelený a dokáže sa o seba postarať aj sám.

image

 

 

Mestské ulice:

určite nevhodné na prvú vychádzku- hluk a nepokoj králika vystraší a z celej vychádzky sa stane akurát to, že králik sa bude neustále plašiť a zbesilo utekať a vy sa budete len báť čo ešte príde. 

 

 Pravidlá vodenia:

Človek:

Mali by ste sa naučiť akceptovať králikove pohyby a vytvoriť mu na vôdzke čo najlepšie podmienky slobodne sa vybehať. Preto je lepšie vždy si buď nadstaviť vôdzku(pripojiť za seba ďalšie vôdzky) alebo kúpiť si dlhú vôdzku na malého psa. Najmä mladé králiky zvyknú dosť behať a šantiť. Preto na mladého králika vždy s dlhou vôdzkou! Pozorne svojho králika sledujte a buďte vždy pripravený vôdzku povoliť aby králika pri nečakanom rozbehu natrhla späť, ale zároveň nepustiť! Králika taktiež nesmiete silno ťahať- lepšie je potiahnuť viackrát a slabšie.

image

 

Zviera:

Jedna z vecí ktoré sa musí váš králik naučiť, je nehrýzť vldzku! Králiky nezvyknuté na vôdzku dostatočne alebo králiky ktorých majiteľ ich neustále ťahá, sa zvyknú zvrtnúť a pokúšajú sa prehrýzť vôdzku a tým sa vyslobodiť. Ak králik hryzie vôdzku treba ho to odnaučiť- pretože v situáciách kedy sa vám vôdzka zasekne alebo králik ujde za skriňu alebo peň a vy nebudete mať nad  ním kontrolu tak vôdzku prehryzie a utečie. Pokiaľ králik hryzie vôdzku treba mu vyjadriť nesúhlas ráznym NIE! alebo FUJ! a vôdzku odtiahnuť.

 

 kreativita:

pokiaľ vás nebavia stále tie isté nudné vzory na obojkoch alebo neviete nájsť vôdzku určitej farby-môžte si ju samy vyrobiť! Stačí zájsť do obchodu kúpiť si niaku peknú stuhu alebo iný materiál, zájsť do domácich potrieb pre zapínanie a môžte si vyrobiť obojok vlastného strihu, farby. Poprípade stuha sa dá využiť aj ako doplnok na obyčajný postrojček- napríklad na obyčajný červený obojok priviažte tak aby králikovi nezavadzala červenú stuhu.

image

 

 

Aktivity na vôdzke:

 S králikom si navzájom dôverujete, chodíte na vychádzky..

Ale chýba vám niaka aktivita?

Tu je pár trikov ako si ozvláštniť vychádzky:

Cvičenie králika na vôdzke je zábavné a najmä efektívne.

 Skákanie cez prekážky:

Najskôr začínajte s nízkym polienkom a najmä sa musíte naučiť ako králika odmeniť! Zatiaľ čo podaktoré králiky nedajú dopustiť na maškrty, iné majú radosť s povolenia vôdzky a vybehania sa. Hlavné je -OKAMŽITÁ ODMENA- pri okamžitej odmene hneď ako králik vykoná požadovaný cvik- okamžite mu dajte odmenu- čím rýchlejšie po vykonanom cviku králika odmeníte tak tým rýchlejšie pochopí, za čo maškrtu dostal a bude cvik vykonávať s radosťou.Pokiaľ králika naučíte skákať cez polienka, môžte latku nasadzovať vyššie, naučiť sa skákať v teréne, Takisto aj vo volnosti( bez vôdzky)- keď sa králik naučí skákať dráhu sám od seba na vôdzke(lebo vie že čím lepšie to spraví, tým viac odmeny dostane)

image

 

 

Letný výbeh

Okrem vodenia králika existujú aj iné formy prirodzeného výnehu králikov.Kovové ohrádky do ktorých svoje králiky môžte bezpečne vypustiť a oni si môžu užívať voľné pasenie sa a nekonečné šantenie na prirodzenom podklade.

image

Bezpečie na 1. mieste:

Existujú ohrádky, do ktorých môžte králiky vypustiť a byť si na 100% istý že sa im nič nestane ale aj ohrádky pri ktorých musíte králiky neustále strážiť. Variant 1- bezpečnejšie ohrádky majú pri koncoch špecálne prúžky z pletiva proti podhrabaniu. Bezpečná ohrádka by mala:

-byť dostatočne pevná

- mala by mať primerane husté pletivo( ohrádky s širokými rozostupmi nie sú v žiadnom prípade bezpečné pre mladé zvieratá! Mláďatá sa dokážu prestrčiť alebo si zaseknú hlavičku medzi pletivom) 

-mala by mať pásiky proti podhrabaniu

-bezpečné zatváranie (ktoré sa neotvorí keď doň králik drgne ňufákom)

Pre bezpečie vašich králikov v letných mesiacoch je nutné

 Neumiestňovať ohrádku na celodenné priame slnko, treba hladať tienisté miesta alebo: prikryť strop ohrádky a po prípade aj zopár bokov aby králiky neboli vystavované silnému slnku.

Pri vysokých teplotách zabezpečovať králikom studenú vodu a kontrolovať či si ju pri šatení nerozliali. LETNÝ TIP:

králiky si vo vysokých teplotách rady schladia nohy alebo si rovno sadnú do studenej vody. Na splnenie tejto požiadavky nám stačí dlhý nízky téglik pod kvetináč umyť, napustiť studenú vodu, umiestnite do ohrádky a uvidíte že králiky si pri misku ľahnú a budú sa chladiť alebo si do nej budú namáčať labky.

-Umiestniť do ohrádky úkryt( dostatočne vzdušný do ktorého sa králiky môžu pred prípadným slnkom schovať.

image

Umiestnenie ohrádky:

- ohrádku je najvhodnejšie položiť na trávnik ktorý ste ochotný obetovať.Takisto trávnik NESMIE byť v blízkej dobe striekaný a nesmú na ňom rásť rastliny jedovaté pre králiky(brečtan, bobulkovité druhy buriny a pod...)

Najlepšie umiestniť do tieňa.

Vhodný podklad(rasliny)

Čistá, neznečistená, nestriekaná tráva.

Púpava, nízka ďatelina( malé množstvo)

Kostihoj, Pupenec( ťahavá burina-bez bobuliek)

image

púpava

 

 

imagepupenec

Typy králikov a  nočné pasenie:

Mladé králiky:

Najvhodnejšie je mladé králiky dávať pásť cez deň a rozhodne nie samé!

 

Samice s mláďatami:

Samice s mláďatami je vhodné dávať pásť iba na chvíľu a to pod neustálym dohľadom!

 

Staršie králiky:

Králiky ktoré sú staré a slabé, je najvhodnejšie dávať pásť s mladými odstavenými králikmi. Naučia mláďatá rešpektu pred ostatnými jedincami a zaučia ich do budúceho života, takisto na ne dohliadajú.Staršie králiky nie je príliž vhodné dávať pásť v noci pretože sa môžu cítiť v nebezpečenstve- keďže staršie králiky vo voľnej prírode sú ohrozené predátormi potrebujú cítiť bezpečie úkrytu- najmä v noci.

 

Králiky s dýchacími problémami:

Tieto králiky je najvhodnejšie nechať pásť skoro stále.

Týmto králikom to veľmi prospieva, keďže im najviac vyhovuje neprašné prostredie, čerstvá tráva a tieň je pre ne najlepšia.

 

Králiky s rakovinou alebo problémami s imunitou:

Tieto králiky je tiež vhodné nechať ich pásť stále. Zo začiatku iba cez deň neskôr už aj cez noc- týmto králikom vôbec neuškodí priam naopak keď ich necháte pásť sa aj tri dni v kuse, pokiaľ je to možné tak na nočné pasenie dávajte vždy dva alebo tri králiky.

image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pre prehľadnejší úpravu sekcie ide obsah rozdeliť do textových "blokov". Bloky sa dajú ľubovoľne vytvárať, presúvať a mazať. Ich úpravu zahájite dvojitým kliknutím tlačítka myši. Textový editor sa vždy spustí iba pre vybraný blok. Ako editor pracuje nájdete vo videoukážke.

Základné tipy:

  • Používajte často nové bloky.
  • ENTER = nový odstavec.
  • SHIFT+ENTER = nový riadok.
  • Obrázok je najprv treba nahrať na server cez Vložiť obrázok a Správcu súborov.
  • Obsah z Wordu vždy prenášajte cez Vložiť z Wordu.
  • NEpoužívajte medzerník pre zarovnávanie objektov.
Listovanie umožňuje dynamicky zobrazovať a skrývať obsahy vybraných blokov:
  • Stlačte tlačítko listovanie.
  • U blokov, ktoré majú byť skryté, vyplňte novo zobrazené textové pole.
  • Všetky bloky s vyplneným listovaním budú na stránkach skryté, okrem prvého v poradí.
  • Tlačítko pridať odkazy vytvrí nový blok so zástupcom, ktorý bude na stránkach nahradený odkazmi. Tieto odkazy budú shodné s vyplnenými nadpismi u listovaní a budú prepínať príslušné bloky.
  • Zo všetkých blokov, ktoré majú vyplnené listovanie, bude zobrazený vždy len jeden. Bloky, ktoré nemajú vyplnené listovanie vôbec, budú zobrazené vždy.
  • Ak chcete skrývať aj prvý blok listovania, vytvorte na jeho miesto nový prázdný blok a použite pre jeho nadpis výraz: %empty%
  • Ak chcete pri prepnutí bloku rolovať okno na hornú časť bloku, tak pridajte za text bloku výraz: %top% (napr. Dovolenka%top%)
Editor formátovaného textu
Lišty nástrojov editora Obrázok Vložit HTML kód Flash Tabuľka Smajlíky Odkaz Odstrániť odkaz Kotva Zdroj Maximalizovať Vystrihnúť Kopírovať Vložiť Vložiť ako čistý text Vložiť z Wordu
 
 Tučné Kurzíva Podčiarknuté Prečiarknuté Dolný index Horný index Vložiť/Odstrániť číslovaný zoznam Vložiť/Odstrániť zoznam s odrážkami Zmenšiť odsadenie Zväčšiť odsadenie Citácia Vytvoriť Div kontajner Zarovnať vľavo Zarovnať na stred Zarovnať vpravo Zarovnať do bloku Späť Znovu Hľadať Nahradiť Šablóny Vložiť vodorovnú čiaru Vložiť špeciálny znak Vložiť oddeľovač stránky pre tlač
 
ŠtýlyŠtýlyFormátFormátFontFontVeľkosťVeľkosť Farba textu  Farba pozadia  Vybrať všetko Odstrániť formátovanie Ukázať bloky O CKEditor-e
 
 
Cesta prvkov
.cke_skin_office2003{visibility:hidden;}