Správna výživa
Správna výživa
Kŕmenie je rozdielne u pohlaví králika. Teraz si povieme čo je správne pre samca, samičku, gravidnú samičku a ako zostaviť ideálny jedálniček pre vášho ušiaka:)
Ja osobne dávam svojim králikom žrať ráno a večer, cez obed len kontrolujem vodu a pod.. Raňajky sú ľahké: seno, granule, ovocie alebo zelenina. Večera: konáriky z jablone, granule, ovocie, zelenina, čerstvá tráva.
Pri každom kŕmení by mal králik dostať niečo suché ( napr. granule, seno, suchý chlieb), aj niečo šťavnaté ( napr. zelenina, ovocie, tráva, konáriky)
Na raňajky má prevládať suché, na večeru o trochu viac šťavnatého. Samozrejme vždy sledujte stolicu vášho králika- pokial je kašovitá- úplne vynechajte šťavnaté krmivo a kŕmte suchým až po znormalizovanie stolice. Pokiaľ je stolica pevná normálnej farby- KŔMITE SPRÁVNE- POKRAČUJTE V TOM! :)
Najpraktickejšie rady na kŕmenie:
- zamylsite sa vždy nad tým- ako králiky žijú voľne v prírode- čím sa stravujú- ako žijú- ako si zháňajú potravu- to vám pomôže pochopiť vášho králika!
- neriaďte sa podľa najnovších módnych trendov na starostlivosť- vždy sa snažte vyberať krmivo, zariadenie do klietky- čo z najprirodzenejších surovím, materiálov
Vhodné:
-lúčne seno
- zelenina: mrkva (vňať), kalerábové listy, zemiakové šupky
- ovocie: jablko, hruška ( v malých množstvách- vo väčších spôsobuje hnačku), banán (taktiež v menších množstvách)
- ako obohatenie stravy jednoznačne odlomený konárik s jablone, čerešne, hrušky- avšak pozor bez plodov! A nestriekané!
- tráva, púpava, ďatelina (nestriekané, nehnojené!)
- kukurica
- suchý tvrdý chlieb ( bez plesne) alebo rožok
- králiky uvítajú aj keď vykopete alebo vytrhnete trs trávy- aj s koreňmi- a zahrabte aj s koreňmi do kútika kam váš králik chodí na potrebu alebo pri misku s vodou. tráva bude stále rásť a váš zajko si na nej môže kedykoľvek pochutnať!
NEVHODNÉ PRE SAMCA!
-petržlenová vňať- pôsobí ako silné afrodiziakum
-petržlenovú vňať môžte podávať jedine vtedy, keď sa chystáte samca prispustiť k samičke- vtedy je vhodná
- nevhodná je keď samček králika býva v jednej klietke s inými samcami králika alebo morčaťa!
- konáriky z ihličnatých stromov, sliviek
- šišky z ihličnanov
Gravidná samička
- mala by mať bohatú, pestrú stravu
- počas gravidity sa môžu chute samičky zmeniť- napr. moja samička počas gravidity nejedla jablká- zatial čo obvykle sa išla zblázniť keď ich uvidela
- samičke podávajte ako doplnky stravy- konáriky z jablone( nestriekané, bez plodov)
- listy ostružiny malinovej - podporujú plodnosť
- samička musí mať dostatok četrstvej, čistej vody
Výber správnej kŕmnej zmesi
V obchodoch so zvieratami vždy dostať kúpiť kŕmne zmesy so sušenými banánmy, arašidmi a rôznymi inými pochutinami, ale z vlastnej skúsenosti viem že takéto kŕmne zmesi sa hodia najmä cez zimu- sú kalorickejšie
NEVÝHODY:
-váš králik sa stane prieberčivým
- máte ich iba na krátku dobu- rýchlo sa minú
VÝHODY:
- cez zimu sú ideálnym doplnkom- pretože sú kalorické
Najlepšie kŕmne zmesi sú v hospodárskych obchodoch vo veľkých baleniach- je to vlastne peletovaná lucerka, tráva... je to prirodzenejšie a bohaté na vitamíny- navyše si k tomu môžte primiešať podľa vlastnej predstavy čo sa hodí vášmu králikovi- napr. ovsené vločky, listy ostružiny malinovej- pre gravidné...
VHODNÉ SENO PRE KRÁLIKA:
Základnou zložkou potravy králika je seno! Tu sa dozviete viac o výbere sena, sušení, správnej akosti.
Pokiaľ si seno sušíte sám-
1. Tráva nesmie byť nedávno striekaná prípravkami proti burine a pod...
2. Tráva sa musí sušiť na optimálnom mieste. Nesmie byť vlhké ani tmavé. Musí tam prenikať slnko, veľká plocha na ktorej treba seno čo najtenšie rozhrabať, MUSÍ TAM BYŤ SUCHO, ČISTO!
3. Každý deň treby seno obracať aby sa usušili všetky časti!
4. Seno je pripravené na uskladnenie a podávanie zvieratám až keď: nie je mokré ani vlhké, má svetlozelenú farbu-NIE HNEDÚ! nesmú sa v ňom nachádzať sýtožlté steblá- zhnité! Seno nesmie zapáchať! pokiaľ zapácha hnilobou alebo zeminou- nie je absolútne vhodné na skrmovanie!!!
Pokiaľ si seno kupujete v zverimexoch:
Dbajte na riziká:
Z vlastnej skúsenosti upozorňujem na seno, piliny v chovproduktoch!
Väčšinou seno obsahuje aj parazity- drobné červené chrobáky ktoré majú podobný efekt ako blchy alebo roztoče- Vaše zvieratko sa začne nápadne často škriabať- v srsti mu budú loziť chrobáky!! Prenášajú sa ja na ľuďí!
Preto treba vaše zvieratko pravidelne sledovať- pri nadmernom škriabaní a spozorovaní týchto príznakov: treba zviera vyšampónovať penou proti parazitom- ktorú bežne dostať kúpiť v každom obchode so zvieratami.